Kód: 20410

Mýtus normálnosti

590 Kč
Skladem

Trauma, nemoci a uzdravování v toxické kultuře

Dr. Gabor Maté s Daniellem Maté

Kategorie: Knihy

Jak sám autor říká, kniha s tématem vlivu naší kultury na zdraví ho „volala“ mnoho let. Dlouho na ni ale nenacházel ani odvahu, ani dostatek sil. Až přišla pandemie covidu a s ní dostatek volného prostoru. Gabor Maté spojil síly se svým synem Danielem a výsledkem je opus magnum, který spojuje zdánlivě nespojitelné, nenechává kámen na kameni, otevírá oči a léčí. Autoři se v knize ptají, jak je možné, že v části světa, která se chlubí nevyspělejším zdravotnickým systémem, se zdraví populace trvale zhoršuje – viz například fakt, že skoro 70 % Američanů pobírá minimálně jeden lék na předpis a přes 50 % užívá dva i více léků nebo že v Kanadě trpí pětina populace vysokým tlakem, a v Evropě dokonce více než třetina. Autoři trpělivě a velmi srozumitelně spojují jednotlivé fenomény do překvapivých souvislostí, ukazují na pravé příčiny nemocí, z nichž mnohé západní medicína z nich zcela ignoruje a považuje je za nevyléčitelné (ALS, roztroušená skleróza, alergie, Crohnova choroba a další tzv. autoimunitní nemoci). Je to bez nadsázky jedna z těch knih, které nám mohou pomoct vymanit se z generačních traumat, zachraňují životy a patří k majákům, které v dnešní době tolik potřebujeme. K tématu léčení traumatu doporučujeme i oceňovanou knihu Tělo sčítá rány.

 

Proč si přečíst

 • Co se týče zdraví, většina lidí, včetně naprosté většiny lékařů, žijí v temnotě. Tato kniha osvětluje nejedno temné zákoutí našeho zdraví.
 • Ohledně zdraví žijeme v dvojité iluzi „svobodné vůle“ a „genetického předurčení“, jsme přesvědčováni v tom, že naše zdraví je dáno naší genetickou výbavou a podmíněno našimi životními rozhodnutími. Skutečnost je přitom do značné míry jiná. Naše zdraví je z velké části ovlivněno kulturou, jejíž jsme součástí.  
 • V řadě příběhů se nejspíš najdete a možná pochopíte i hromadu věcí, které vám dosud nedocházely.
 • Dojde vám, nakolik zastaralý je náš systém zdravotnictví, počínaje již vzděláváním lékařů, které ještě dnes staví na řadě pomýlených mýtů. Uvědomíte si, že proměna tohoto systému je nutnou podmínkou našeho zdraví a délky života.  
 • Málokdo dokáže tak čtivě pospojovat na první pohled vzájemně nesouvisející jevy, události, věci apod. do zcela nových, oči-otevírajících souvislostí tak jako Gabor Maté. 
 • Kniha vám může pomoct převzít zodpovědnost za vaše zdraví – získáte informace, které vám pomohou činit moudřejší rozhodnutí.

 

V knize se dozvíte

 • Jaké jsou skutečné příčiny zdravotních potíží vás a vašich blízkých.
 • Že zdravý a šťastný život člověka stojí - tam, kde je to možné - především na čtyřech základních pilířích: a) ničím nerušeném, klidném těhotenství matky, b) přirozeném, ničím nerušeném porodu, c) prvních 3-5 let života dítěte v obklopení široké rodiny, která je přítomná, v klidu a bez stresu (podmínka minimálně tří pečujících dospělých v domácnosti), d) v průměru čtyř letech kojení. Jsou zde život-měnící, životy-zachraňující informace.
 • Všechny knihy G. Matého, jimiž se prolíná jeho pohnutý osobní příběh, jsou plné dojemných osudů a životních zkušeností jeho pacientů, z nichž mnozí – často na smrtelné posteli – svoji nemoc přijali jako učitele, a nejenom že se nezřídka uzdravili, ale též zcela zásadně změnili svůj život. 
 • V jak toxické kultuře dnes žijeme, a že nemůžeme být zdraví pokud dnešní systém neoliberální globalizace nezměníme. 
 • Kniha obsahuje rovněž četné praktické rady, které mohou zlepšit život každého člověka.

Gabor Maté

Narodil se v dubnu 1944 židovské matce v nacisty okupované Budapešti v poslední fázi holocaustu. Aby přežil, jako ani ne roční dítě svěřila ho matka cizí osobě, jeho prarodiče byli zavražděni v Osvětimi a otec byl na nucených pracích. Až po letech praxe rodinného lékaře, porodníka, po zkušenostech z práce s narkomany a umírajícími i na základě řady vlastních problémů si začal všímat souvislostí mezi prvními lety, a života člověka, včetně období ještě před narozením, a jeho zdravím i schopností prožívat život. Jemu samotnému byla diagnostikována ADHD, odjakživa měl problémy s koncentrací, s rozpoznáním a ohlídáním si vlastních hranic a se závislostmi. Proto začal tato témata zkoumat, napsal o nich pět knih, z nichž každá se stala bestsellerem. Po uvedení filmu Moudrost traumatu (2020) se jeho práce dostala i do mainstreamu a Gabor Maté dnes patří k nejžádanějším řečníkům světa na témata traumatu, zdraví, dětství a výchovy. S manželkou Rae žije v kanadském Vancouveru. Více o něm na: www.drgabormate.com

Daniel Maté

Nejstarší syn Gabora Matého je profesí skladatelem, dramatikem a autorem. Žije v New Yorku a Britské Kolumbii. Více o něm na: www.danielmate.com