Kód: 10502

LESNÍ ZAHRADY V PRAXI

390 Kč
Skladem

Nově vydaná kniha spolku Permakultura CS ve spolupráci s vydavatelstvím DharmaGaia (2020) o jedlých lesních ekosystémech v mírném podnebném pásu

 

Kategorie: Knihy

Jedlá lesní zahrada je místem, kde se člověk a příroda potkávají ve vzájemné spolupráci – pod korunami stromů a s půdou pod nohama. Nemusí nutně vypadat jako les – důležité je, že vytváří podmínky, aby se přírodní procesy rozvíjely ku prospěchu rostlin, lidí a dalších tvorů, a výsledkem pak bude jedlý ekosystém.

Po tři desetiletí byly v mírném podnebném pásmu zakládány experimentální lesní zahrady ve městech i na venkově a našly si svou cestu do malých rodinných zahrádek, komunitních i komerčních zahrad, městských čtvrtí, parků a zahradnických školek.

Tomas Remiarz ve své knize poprvé obsáhle zkoumá potenciál jedlých lesních ekosystémů, které najdeme ve městech i na venkově, a to z pohledu výnosu jedlých plodin, vytvoření místa pro odpočinek, tržního potenciálu a vzdělávacího i estetického hlediska. Na konkrétních příkladech ze života ukazuje čtyři hlavní obory, které musí tzv. lesní zahradník zvládnout: ekologii, zahradničení, krajinářský design a spolupráci.

Kniha byla inspirací k dokumentárnímu filmu Příběhy lesních zahrad, který vznikl v letech 2021 - 2023 a jeho premiéra proběhne v listopadu 2023 na Permakulturní konferenci v Praze.  Zde nejdete její celý program.

Kniha obsahuje:

  • Historii jedlých lesních zahrad
  • Čtrnáct příběhů fungujících a do hloubky prozkoumaných projektů lesních zahrad a/nebo jedlých lesů, které se nacházejí v Evropě a v USA. Zastoupeny jsou zahrady soukromé, komunitní, vzdělávací i komerční.
  • Návod, jak krok za krokem vytvořit vlastní jedlý ekosystém.
  • Kapitoly o zapojení zvířat, vzdělávání, podnikání, komunitní práci a veřejném prostoru.

Tuto pestrou mozaiku cenných informací doplňují hojné barevné fotografie, schémata a kresby. Kniha je určena zahrádkářům, hospodářům, komunitním zahradníkům i profesionálním krajinářům, kteří chtějí navrhovat a zakládat další bohaté jedlé lesní zahrady.

Přeložila Pavla Kosinová. Vydává DharmaGaia společně s Permakultura (CS). 

 

„Tomas Remiarz poskytuje čtenáři přehled rozvíjejícího se trendu lesních zahrad pro mírný podnebný pás. Jeho práce zobrazuje hloubku a šířku tohoto mezinárodního hnutí a umožňuje nám učit se ze zkušeností praktiků z celého světa.“

– Eric Toensmeier, autor knih Paradise Lot, The Carbon Farming Solution a spoluautor knihy Edible Forest Gardens

 

O jedlých zahradách na youtube

 

Počet stran: 360

Jazyk: český

Rozměr: 230 x 161 mm

Vazba knihy: měkká/brožovaná

ISBN: 978-80-7436-104-3