Kód: 20416

Dobrý život ve stínu konzumní společnosti

590 Kč
Skladem

Aristotelovský dobrý život. Je v dnešní konzumní společnosti možný?

Tomáš Hajzler

Kategorie: Knihy

A o čem tato kniha je? O tom, jak žít, abychom byli šťastní, druhým užiteční a zároveň respektovali limity planety. To je něco, co v naší kultuře víme přinejmenším už od Aristotela. Dnes žijeme v nejbohatší civilizaci, která kdy na této planetě existovala, a přesto čelíme mnohočetným krizím, od klimatické přes hrozby spojené s narůstajícími nerovnostmi, nástupem umělé inteligence, přes extrémismus, války až po kolabující demokracii. Je dobrý život, jak ho definoval Aristoteles, Buddha a další velcí myslitelé, dnes vůbec možný?
Odpověď na tuto otázku je tím hlavním, o co se tato kniha pokouší.
Pro někoho může být překvapením, že na to, zda prožijeme radostný a plný život, má daleko větší vliv naše okolí než vlastní rozhodování. Větší část knihy se tudíž věnuje zkoumání pěti nejdůležitějších ekosystémů, v nichž trávíme naše životy: rodiny, školy, firmy, společnosti a planety. Každý společenský systém má svůj zidealizovaný obraz i svůj stín, který bývá běžnému člověku leckdy skryt.
Kniha proto odkrývá podstatu i stíny těchto prostředí a pomáhá čtenáři získat ucelenější pohled na realitu, v níž žijeme. I přes stíny však prosvítá naděje: v každé kapitole je vždy i nástin alternativ, které směřují k dobrému životu. 
Kniha vznikala dlouhých pět let v početném týmu lidí.
Přepracované, druhé vydání má 632 stran a 1384 poznámek pod čarou. 

Proč si přečíst

  • Jedná se o naši nejucelenější knihu s tématem kvality života v dnešním světě
    Nahlédnete tu pod pokličku základních opěrných bodů našeho světa - nukleární rodiny, státní školy, nadnárodní korporace, růstového kapitalismu, ekologické krize a získáte v koncentrované podobě řadu důležitých souvislostí. 
  • Dozvíte se, co je to dobrý život tak, jak ho definovali velcí myslitelé jako Aristoteles nebo Buddha i to, jak život žít (nápověda: skutečnost je poněkud jiná, než je nám předkládáno).
  • Protože podle ohlasů (už i) na první vydání je toto jedna z knih kniha, která má potenciál zažehnout revoluci či raději přispět k uspíšení evoluce. 
  • Podle ohlasů je to též velmi srozumitelně psaný manuál na to, jak řešit problémy moderního světa jako jsou rozdělená společnost,  klimatická krize a další. 

V knize se dozvíte

  • Co je to dobrý život neboli skutečné hluboké štěstí, jaký je rozdíl mezi radostí a radovánkami?
  • Jakých deset mýtů, které nám předává mainstreamová kultura, utváří náš dnešní pohled na svět?
  • Dnešní rodina jako místo, kde se učíme žít - až příliš často osamělá matka na rodičovské samotce čeká na otce, který přijíždí domů pouze přespat. Co s tím? 
  • Dnešní škola jako místo, kde se učíme hákovat - stále přípravka poslušných továrních dělníků. Odkud škola vzešla, jak funguje a jak ji transformovat, aby byla školou života, přípravkou na 21.století?
  • Dnešní firma - základní stavební systém našeho ekonomického systému, tj. i našich životů. Kde se vzala, jak (opravdu) funguje, v čem všem ovlivňuje naše životy, proč a v čem všem se musí změnit?
  • Náš společenský systém, který je tím, čím je operační systém pro počítače: Určuje možnosti fungování jednotlivých aplikací/občanů. Deset hrozeb, kterých aktuálně čelíme. Jak se jim postavit?
  • Planeta jako bezedná lednice a bezedný odpadkový koš. Sedm elementů ekologické krize. Co je třeba udělat, abychom zvrátili nebezpečí, která nám hrozí.

 

 

Tomáš Hajzler

Profesně se věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ (komunitou podporované zemědělství) a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhal v základní škole svých dětí. O tématech nové práce, budoucnosti podnikání, výchovy, vzdělávání a místně ukotveného zodpovědného života píše a přednáší od roku 2007. S manželkou Petrou, dcerami Valérií a Valentýnou, fenkou Haluškou a se sousedy žije, pracuje a zahradničí v bezobalové a bezautomobilové domácnosti v pražských Komořanech, kde se snaží přispívat k místnímu sousedskému životu. Více na: tomashajzler.com.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: